Скульптури відомого українського митця Іоанна Пінзеля виставлять у Луврі

Скульптура Іоанна Пінзеля

Вперше в історії експозиція українського бароко з'явиться в одному з найвідоміших музеїв світу. У серці європейської культури будуть представлені роботи одного із найбільш яскравих і загадкових вітчизняних скульпторів ХVІІІ століття Іоанна Георга Пінзеля. Вже сьогодні в Лувр прибуло 27 унікальних дерев'яних сакральних барочних скульптур. Жодна в дорозі не постраждала. Проект був задуманий ще в 2009 році, з одного боку, - Міністерством культури в Україні, а з іншого сторони - посольством Франції в нашій країні. Одного разу доторкнувшись до скульптур Пінзеля, французи по-гарному втратили спокій, оскільки побачили шедеври мистецтва, котрі здатні дійсно здивувати Європу.

Чотири роки пішло на підготовку проекту. Роботи Пінзеля для цієї виставки надали чотири музеї - Музей Пінзеля Львівської національної галереї мистецтв, тернопільські обласний краєзнавчий і художній музеї, а також Музей мистецтв Прикарпаття з Івано-Франківська. Найбільша скульптура в експозиції - "Святий Іоанн" (висота 176 см), найменша - "Святий апостол Іаким" (висота 72 см).

Цікаво, що скульптур насправді повинно було бути 28, але одну з них, яку організатори виставки побачили в церкві одного з тернопільських сіл, місцеві жителі віддати у Францію відмовилися.

На реставрацію та транспортування робіт у Париж українська сторона витратила більше ніж 2,5 мільйони гривень. Етап реставрації виявився надзвичайно складним. Справа в тому, що всі свої скульптури для церков Пінзель створював з дерева, яке покривалося позолоттю. За три століття дерево сточив шашіль, а місцями воно і зовсім спорохнявіло. Реставратори воювали із цвіллю, грибком і паралельно здійснювали дезінфекцію та дезінсекцію, без якої роботи не могли бути вивезені із країни.

- Одна з геніальніших робіт Пінзеля - скульптура Самсона, що складається із шести фрагментів, була у жахливому стані, - розповідає директор НДІ реставраційного центру України Світлана Стрельнікова. - позолоть, що обсипає з неї, реставратори буквально збирали вручну і повертали на місце.

Зі скульптури св. Іоанна, яка пережила найбільш складну реставрацію, фахівці по міліметру счищали білу фарбу, щоб повернути їй початковий позолочений вид, і заповнювали порожнечі, виїджені комахами.

Більша частина робіт була створена скульптором у костьолі села Годовиця (Львівська обл.). Внутрішній вид цього костьолу буде відтворений в експозиції Лувру. При цьому сам костьол, який є пам'яткою архітектури, на сьогоднішній день у жахливому стані. Але у цій ситуації є світло в кінці тунелю.

- Ця історія (мається на увазі виставка Пінзеля в Луврі) стане стимулом, щоб пізніше відреставрувати усі скульптури майстра, а також костьол, - сказав міністр культури України Михайло Кулиняк.

У свій час величезний внесок у дослідження творчості майстра та збереження його спадщини вніс нині покійний директор Львівської національної галереї Борис Возницький. В 70-ті роки він розшукував скульптури Пінзеля по всій Львівщині, рятував від пожежі, буквально виймав шедеври зі сміття та у результаті зібрав найбільшу колекцію його добутків. Через десятки років його старання стануть надбанням усього світу. Шкода тільки, що сам Борис до цього моменту не дожив.

- Завдяки цій виставці Лувр відкриває Іоанна Георга Пінзеля світу, позиціонуючи його як скульптора світового рівня. У наш час такі художні відкриття є справжньою рідкістю, - резюмує міністр культури.

Посол Франції в Україні Ален Ремі теж повний гарних передчуттів від майбутнього події:

- Я радий, що завдяки такому чудовому художникові, як Іоанн Георг Пінзель, протягом трьох місяців Україна буде в центрі уваги Лувру та усієї Франції.