Стрітення: історія та побутові традиції

15 лютого відзначається одне з найбільших християнських свят, Стрітення Господнє. В цій статті ви знайдете короткий екскурс в історію цього свята та опис найбільш популярних традицій святкування.

Стрітення означає "зустріч". Свято Стрітення Господнього відзначається на 40-й день після Різдва Христового. Воно символізує собою те благословення, яке дали Ісусу Христу Симеон і пророчиця Анна в Єрусалимському Храмі. Симеон - персонаж Старого Завіту, а от ім'я пророчиці Анни вперше з'являється тільки в Євангелії від Луки.

Експерти вважають, що Стрітення Господнє можна розглядати і як зустріч двох світових релігій: Старого і Нового Завіту, іудаїзму і християнства, що зароджується. Ця подія займає особливе місце серед усіх християнських свят. Стрітення відзначають не тільки православні, але й католики, протестанти і лютерани.

Перші згадки про святкування Стрітення Господнього датуються 4 століттям. Спочатку урочисті богослужіння відбувалися тільки в Єрусалимському храмі, але вже до кінця 6 століття Стрітення отримало статус офіційного свята у всіх християнських церквах світу. У наш час Стрітення вважається одним з головних християнських свят, яке завершує собою різдвяний 40-денний цикл.

Православна церква відзначає Стрітення Господнє за юліанським календарем, 15 лютого. У Римській (католицькій) церкві свято випадає на 2 лютого.

Як святкують Стрітення Господнє?

Стрітення Господнє ще називають "день свічок". У цей день у церквах освячують свічки, з якими відбувається Хресний хід. Після завершення Хресного ходу в церквах проводиться Літургія на згадку про Діву Марію і Ісуса Христа. Освячені свічки мають велику цілющу силу. На Стрітення всі християни обов'язково відвідують церкву.

Побутові традиції

Свічку, освячену на Стрітення, обов’язково зберігають в домі. Цю свічку запалюють, коли лютує страшна негода, коли загрожує хвороба, а також під час пологів.

В дохристиянську епоху наші предки сприймали Стрітення як зустріч зими і весни. Збереглося також багато хліборобських прикмет. Наприклад, якщо на Стрітення гарна і ясна погода, то буде добрий урожай. Вітер в цей день не віщував нічого доброго. Якщо 15 лютого відлига, то весна буде пізньою.

Tags: 
свято