Чому в Україні святкують Різдво 7 січня?

Чому в Україні святкують Різдво 7 січня?

Сьогодні, 25 грудня, на Заході святкують Різдво Христове. В Україні, як відомо, прийнято святкувати це свято на два тижні пізніше, 7 січня. Багато людей досі не знають, чому існує така різниця в датах, тому сьогодні ми вирішили розповісти детально, чому в Україні святкують Різдво 7 січня.

Давним-давно, ще до народження Ісуса, Юлій Цезар ввів замість старого римського календаря новий, юліанський. У юліанському календарі кожен 4 рік - високосний, він на день довший, ніж звичайний (додається 29 лютого). Таким чином, юліанський рік у середньому дорівнює 365.25 днів, що довше, ніж сонячний рік на 11 хвилин. Легко порахувати, що, за юліанським календарем, кожні 130 років накопичується один зайвий день. Так свято Різдва, яке споконвічно майже збігається із зимовим сонцестоянням, поступово зміщувалося б убік весни, та й Великдень уже не попадав би на колишнє місце.

Астрономам і духівництву не подобався факт недосконалості юліанського календаря. І от в 1582 році постановою папи Григорія XІІІ був введений інший календар, григоріанський, і наступним днем після 4 жовтня було оголошено 15 жовтня. Більш висока точність нового календаря обумовлювалася тим, що в ньому високосними визнавалися не всі роки, кратні чотирьом. Так, роки, кратні 100 і які не діляться на 400, високосними не є. За цим правилом роки 1700, 1800 і 1900 не є високосними, тому що вони кратні 100 і не кратні 400. Роки 1600 і 2000 - високосні, тому що вони кратні 400. Погрішність у цілу добу в григоріанському календарі накопичується вже не за 130, а за 3280 років.

І православні, і протестанти, і католики відзначають Різдво 25 грудня, просто роблять це відповідно до різних календарів. Ну в Україні, Росії, Сербії, Грузії завзято святкують Різдво Христове 25 грудня за старим стилем, що відповідає 7 січня сучасного григоріанського календаря. До слова, відзначаючи Різдво 7 січня, правильно зустрічати Новий рік 14 січня (ця дата називається - старий Новий Рік).

Варто також відзначити, що різниця між юліанським і григоріанським календарями збільшується, тому православні християни, починаючи з 2101 року, будуть святкувати Різдво вже не 7 січня, а 8 січня. Отже, через консервативні погляди, ми відзначаємо Різдво не в той же день, що західні християни. Але чи так це важливо? Набагато важливішою є казкова атмосфера свята, яка повинна зближати нас.